מבנה לשומר

בימים אלו, בארץ שלנו, סיכוי קלוש שנגיע למבנה ציבורי כלשהו כגון: קניונים, מוסדות, בתי חולים, בנייני משרדים ואף בחלק מבנייני מגורים, מבלי שיהיה שומר בכניסה. השומר מבצע בידוק בטחוני לכל האורחים במתחם, לכן חשיבותו גבוהה מאוד. בעבר היינו רגילים לראות את השומר של גן הילדים או הבית ספר יושב על כיסא פשוט, בלי שום קורת גג תחת השמש הקופחת. כיום, החוק מחייב שלשומר יהיה מחסה כלשהו בכניסה למבנים אלו. מחסה זה נקרא מבנה לשומר, ביתן שומר או בוטקה.


מהו תפקידו של מבנה לשומר?

תפקידו של המבנה לשומר הוא לשכן את השומר שנמצא בכניסה למקום מסויים על מנת לבצע בידוק ביטחוני לאורחים שבאים למתחם לחניון ועוד. האיטום של מבנה לשומר חזק, כך שהוא מגן מפני כל תנאי מזג אוויר. כך השומר יוכל לבצע את עבודתו בבטיחות בנוחות ובסביבה הולמת גם במידה ויש רוחות חזקות וגשם וגם בימי הקיץ החמים שיש בארצנו הקטנה

מבנה לשומר - הסוגים השונים

ישנם סוגים שונים של ביתנים לשומר. ההבדל העיקרי ביניהם הוא שישנם מבנים קבועים וישנם מבנים ניידים. המבנים הקבועים לרוב עשויים בטון בעוד המבנים הניידים עשויים פח מגולוון או מתכת. הבדל נוסף שיש בין הסוגים הוא גודל המבנה. ישנו ביתן שמירה קטן שמידותיו 135*135 ובו יש מקום לשיכון של שומר אחד מבלי אבזור נוסף. לעומת זאת, ישנו מבנה לשומר גדול שמידותיו 270*270 שבו ניתן לשכן יותר משומר אחד כמו כן ניתן לאבזר את הביתן בעמדת מחשב ובקרה ועוד. בנוסף ביתני השמירה לרוב מגיעים עם תאורה, לוח חשמל, שקעי חשמל ואף הכנה למזגן. כמובן שביתן השמירה מגיע גם עם חלון אחד לפחות שאותו ניתן לאבזר בסורגים במידת הצורך או גגון מעליו.

היתרון של המבנים הניידים על פני המבנים הקבועים הם בעיקר כאשר מדובר בחברות שמירה שעובדות עם חוזה קצוב לתקופת זמן. במקרה כזה ברגע שחברת השמירה סיימה לעבוד במקום מסוים, הם יכולים פשוט להעביר את הביתנים למקום החדש בו הם יצטרכו לשמור. דבר זה לא היה קורה אם היה מדובר במבנה לשומר קבוע העשוי בטון.

מבנה לשומר

לסיכום

מבנה לשומר הוא דבר המעוגן בחוק. ומעבר לחוק, לתת לאדם לעבוד בעבודה כל כך חשובה ואף מצילת חיים, מבלי משהו ששומר עליו כגון מחסה מתנאי מזג האוויר זהו דבר שאינו אנושי. לכן בכל מקום שמצריך שומר בכניסה הצורך לבוטקה הוא גבוהה ביותר!