חוק השומרים – כל מה שעליכם לדעת

חוק השומרים, כשמו כן הוא, נועד להגן על השומרים והמאבטחים הנמצאים בכניסה לכל מקום ציבורי, מוסדי או פרטי.

במוסדות החינוך (בתי ספר, גני ילדים, אוניברסיטאות), בחניונים, במושבים, בקיבוצים ובמרכזי קניות, בכל אלו נפגוש בכניסה שומר או מאבטח. המציאות שלנו גרמה לכך שהימצאות של שומר בכניסה למקום היא דבר נורמטיבי שבשגרה, עד כדי כך, שאנחנו לוקחים את עניין השמירה כמובן מאליו וכלל לא חושבים על הצרכים של אותם אנשים שעושים את עבודת הקודש הזו.

לכן, בשנת 2017 נחקק חוק השומרים, שכל מטרתו היא להגן על זכויותיהם ותנאי העבודה של אותם שומרים ומאבטחים. לפני שחוקק החוק, המאבטחים, נאלצו לשמור בתנאי עבודה ירודים, בעמידה בלבד, מבלי מקום מחסה או מקור חימום / קירור הולם, בלי גישה לשירותים ועוד.


אז מה הוא חוק השומרים?

חוק השומרים מחייב את המעסיק לדאוג לזכויות השומר ולתנאי עבודה הולמים. זכויות אלו כוללות:


עמדה מקורה – השומר צריך לשהות במקום מקורה אשר יגן עליו מפני גשם, שמש, קור וחום, כך שיוכל לבצע את עבודתו כראוי במהלך כל עונות השנה. למעסיק, אסור למנוע מהשומר לשהות בעמדה המקורה במהלך המשמרת. הפתרון הנוח ביותר לעמדה מקורה הוא ביתן שומר (בוטקה). ניתן להציב ביתני שמירה בכניסה לחניונים, בתי ספר, בכניסה למושבים ועוד.ביתן שמירה - חוק השומרים

גישה למים ושירותים – כמובן ששני אלו הם חובה מכיוון ומדובר בשני צריכים בסיסים ביותר של כל בני האדם.

גישה לנקודת חשמל – מכיוון ובעמדה חובה שיהיה אמצעי חימום או קירור הולמים בהתאם לעונת השנה, חובה שתהיה גישה לנקודת חשמל בעמדת השמירה.

אחסון – בעמדת השמירה, חייב שיהיה מקום שבו השומר יוכל לאחסן את חפציו האישיים.

במידה ומדובר בעמדת שמירה "זמנית" כלומר, שומר המוצב במקום זמני לצורך אירוע מסוים (לתקופה של עד שבועיים), על המעסיק לדאוג לעמדה מקורה בלבד.

כל התנאים וזכויות אלו של מעסיק אל מול עובד בחברת השמירה,  נוספות לחובה לאפשר לשומר לבצע את עבודתו בישיבה (זכות לעבודה בישיבה).

לסיכום

חוק השומרים איננו בגדר המלצה אלא חוק של ממש. מעסיק אשר יפר את החוק, עלול לקבל קנס של עד 20,000 ₪ ובית הדין לעבודה יכול להגדיל את הקנס עד ל-200,000 ₪. לכן, אם אתם מעסיקים עובד שמירה, שימו לב כי אתם עומדים בכל החובות שלכם ודאגו שלא תהיו חשופים לתביעות וקנסות מצד העובדים שלכם.

למידע על ביתני השמירה המוצעים באתרנו, צרו קשר.